Wspólnota Cenacolo Polska

MATKA ELVIRA

GŁOS PAPIEŻA

KSIĄŻKA "PRZYTULENIE"

NASZE CZASOPISMO

ppt18  6 Kopiowanie36° PPT
Tarnów – Jasna Góra
17-25 Agosto del 2018

Dar pielgrzymowania 
Sierpień jest miesiącem szczególnym dla Polski, ponieważ w tym miesiącu tłumy pielgrzymów zbliżają się do tronu jasnogórskiego, aby oddać pokłon i zanieść swoje prośby, modlitwy i podziękowania Najświętszej Matce Częstochowskiej. Również dla młodych ze Wspólnoty Cenacolo jest szczególnym darem pielgrzymować razem z Pieszą Pielgrzymką Tarnowską. Przez kilkanaście lat tworzymy część grupy 21 pod patronatem błogosławionej Karoliny, młodej męczennicy pochodzącej z ziemi tarnowskiej.

ppt18  1 Kopiowanie W tym roku ruszyliśmy na pielgrzymi szlak liczną grupą tj. około 60 osób, w kolorowym składzie licząc nie tylko chłopaków z Włoch, Chorwacji, Słowacji i Austrii, ale także rodziców i ex-ów, którzy ruszyli razem z nami z Tarnowa. Przeżyliśmy dziewięciodniowe „rekolekcje w drodze”. Były to dni przepełnione radością i zachwytem, w modlitwie i przyjaźni, mogliśmy się lepiej poznać. Był czas, kiedy szło się dobrze z większym zapałem, ale był też czas cięższy, kiedy coś nam dolegało jakiś odcisk i trzeba było kontynuować pielgrzymowanie z bólem, zaciskając zęby. Jednak z każdym nowym krokiem stawaliśmy się lepszymi dla innych i bardziej otwarci na działanie Ducha Świętego, tak jak nas wzywało hasło tegorocznej pielgrzymki: „Pełni Ducha Świętego budujemy Kościół na wzór Chrystusa”.

Dary Ducha Świętego
Każdy dzień był dobrze zorganizowany i przepełniony modlitwą w drodze: Godzinki NMP, różaniec, Koronka do Miłosierdzia Bożego, Droga Krzyżowa… Punktem centralnym każdego dnia była Msza Św., którą przeżywaliśmy razem z innymi grupami naszej części B. Stałym punktem naszej pielgrzymki była „strefa ciszy”, podczas której, przez 15 minut w milczeniu, każdy z nas mógł pobyć w bliskości Pana Boga, rozważając i medytując pytania, i intuicje zadane nam przez księdza prowadzącego modlitwę. 

ppt18  2 KopiowanieW tym roku rekolekcje w drodze prowadził ojciec Remigiusz Recław, a także każdego dnia mieliśmy dar słuchania jego kazań, a podczas wędrówki wsłuchiwaliśmy się w nagrania jego konferencji na temat 7 darów Ducha Świętego.  Tegoroczny temat pomógł nam przybliżyć się do osoby Ducha Świętego. Dzięki temu, zdaliśmy sobie sprawę jak ważne jest to, aby być otwartym na Jego obecność w naszym codziennym życiu.  Piękne było, wsłuchując się w słowa o. Remigiusza, przypomnieć sobie o tym jak nas Matka Elvira zawsze uczyła, aby zostawiać przestrzeń dla Ducha Świętego w tym wszystkim czym żyjemy w naszym dniu wspólnotowym, a zwłaszcza przed każdą modlitwą i przed każdą pracą jaką zaczynamy. Jak wielki jest dar mieć taką Matkę!!! Naszą codzienną wędrówkę kończyliśmy apelem.

Zjednoczeni w Duchu
Każdy kolejny dzień naszej wspólnej pielgrzymki przynosił coś nowego, jakąś niespodziankę przygotowaną nam z dobroci Czarnej Madonny. Im bardziej przybliżaliśmy się do Jej tronu tym bardziej pomiędzy pielgrzymami naszej 21 grupy było więcej jedności, solidarności, zrozumienia i braterskiej miłości, bez względu na różnice językowe i wiekowe pomiędzy nami. W tym roku w naszej grupie Cenacolo było dużo Chorwatów i Amerykanów, kilku Włochów, Niemców, Argentyńczyk, Peruwiańczyk, Węgier, Irlandczyk, kilku Słowaków i oczywiście kilkunastu Polaków.                                                                                     

ppt18  7 KopiowanieJedną z najpiękniejszych chwil na naszym pielgrzymim szlaku, była adoracja Najświętszego Sakramentu, którą nasza Wspólnota tradycyjne prowadzi 4°dnia pielgrzymki w Charsznicy. Młodzi z naszej grupy podzielili się z innymi tym, że dla nich ogromnym darem jest to, że mogą podejść pod ołtarz i uklęknąć przed Panem Jezusem ukrytym w Najświętszym Sakramencie, właśnie w ten sposób w jaki to czynimy w naszych domach, mówiąc Jezusowi proste, a zarazem szczere i prawdziwe słowa. Jest to czas w którym czujesz, że Jezus jest blisko i patrzy na ciebie i wiesz, że przed tobą, ukryta w kawałku hostii jest Największa Miłość. My ze Wspólnoty Cenacolo, właśnie w takich chwilach zdajemy sobie sprawę z tego, jakim ogromnym darem jest to, że mamy Jezusa obecnego w tabernakulum we wszystkich naszych domach i to, że możemy uklęknąć przed nim i modlić się zawsze wtedy, kiedy tego pragniemy…

Dar kapłanów i sakramentu pokuty
W każdej z grup było kilku kapłanów, którzy przez cały dzień spowiadali. My, w tym roku mieliśmy z nami najmłodszego z kapłanów z Cenacolo, księdza Marco, który został wyświęcony w połowie lipca na Święcie Życia w Saluzzo. Podczas jednego z apelów w dniu, kiedy dziękowaliśmy za dar kapłaństwa i życia zakonnego ks. Marco udzielał błogosławieństwa każdemu z pielgrzymów naszej grupy, nakładając ręce na głowę. 

ppt18  3 KopiowanieByło bardzo wzruszające zobaczyć to, że na jego błogosławieństwo czekali wszyscy cierpliwie w długiej kolejce. Właśnie w tym dniu, w którym szczególnie modliliśmy się w intencji nowych powołań kapłańskich i zakonnych, młodzież z naszej grupy potwierdziła, że dzisiejszy świat potrzebuje kapłanów.
Dzień przed samym wejściem na Jasną Górę przeżyliśmy Mszę Św. podczas, której zjednoczyła się część A i część B naszej pielgrzymki, a po której była adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą o uzdrowienie. Ponad 8 000 ludzi, w większości młodych klęcząc przed Jezusem modliło się o uzdrowienie życia, duszy i ciała, relacji rodzinnych!!! Był to wielki wyraz wiary i zaufania.

Przytulenie Matki Elviry
Ostatni dzień naszej pielgrzymki, czyli dzień wejścia na Jasną Górę był naprawdę wyjątkowy…Najpierw, po ośmiu dniach słońca zostaliśmy pobłogosławieni przez deszcz!!! Po tym, podczas ostatniego postoju przed samym wejściem na Hektarowej połączyliśmy się telefonicznie z o. Stefano i Matką Elvirą. Ten moment był przepełniony radością i wdzięcznością dla naszej Matki, która nie mogła do nas przemówić, ale my wiedzieliśmy, że patrzy na nas oczami pełnymi radości i piękna!!!


ppt18  4 KopiowanieZaśpiewaliśmy dla niej pieśń Czarna Madonna w języku polskim i włoskim. Każdy z nas przychodzących z ciemności zła wie, że bez Matki Elviry, jej wiary i odwagi, nigdy nie spotkałby pielgrzymki na Jasną Górę i miłość dla Madonny, która zawsze była Jej najlepszą przyjaciółką.
Podczas tych dni wielu z nas ofiarowało codzienne wysiłki i wyrzeczenia dla zdrowia naszej Matki Elviry i teraz mogliśmy się czuć tak blisko niej, nawet bez słów, ale z uśmiechem i może z kilkoma łzami…

Najpiękniejsza chwila pielgrzymki 
Wejście na Jasną Górę jest nie do opisania: mieszanka radości, nostalgii, wdzięczności, a zarazem i smutku, że pielgrzymka już kończy się… Jest to chwila, kiedy wiesz, że dotarłeś do celu, a jednak jest jeszcze wiele do przejścia… 

ppt18 ban KopiowanieI po tym, chwila pokłonu, upadania na twarz chwila, kiedy jesteś na ziemi i możesz oddać Czarnej Madonnie wszystko to, z czym ruszyłeś na pielgrzymi szlak, aby Ona to zaniosła Jezusowi. Jest to najpiękniejsza chwila pielgrzymki!!! 
Uroczysta Msza Święta na zakończenie była celebrowana przez biskupa ordynariusza diecezji tarnowskiej J.E. Andrzeja Jeża przed mnóstwem pielgrzymów, a także ich rodzin i przyjaciół, którzy przybyli, aby dzielić się tą chwilą radości. Ks. bp. Andrzej powiedział mocne słowa podczas kazania, które odnosiły się do tych naszych 230 km wędrówki: “Jeżeli chcecie kogoś zniszczyć to zabrońcie mu wysiłku(…) Potrzebny jest nam ten dobry rodzaj zmęczenia.”
ppt18 9
Pielgrzymka jest właśnie tym dobrym rodzajem wysiłku…
Po Mszy jak zawsze, z otwartymi ramionami i wielkim sercem, w domu pielgrzyma przyjęły nas Siostry Służebniczki Śląskie… To nie jest koniec, pielgrzymka właśnie się zaczyna…
Dziękujemy Ci, Panie Jezu za naszą Matkę Elvirę, za jej wiarę i miłość do Matki Boskiej. Dzięki, ponieważ uczy nas życia w wysiłkach i zmaganiach się, w zdrowym rodzaju zmęczenia, które ubogaca nasze życie i czyni go godnym.
Czarna Madonno, dziękujemy Ci za dar tej polskiej ziemi, pobłogosławionej życiem wielu świętych, która nas zawsze przyjmuje, przytula i zaskakuje!!!
Dzięki, dzięki, dzięki!!!

GALERIA ZDJĘĆ DZIEŃ 1
GALERIA ZDJĘĆ DZIEŃ 2
GALERIA ZDJĘĆ DZIEŃ 3

DZIEŃ 4 W BUDOWIE...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WYBIERZ JĘZYK

OGŁOSZENIA

MODLITWY

EWANGELIZACJA

WIZYTY

671441
Dziś
W tym tygodniu
W tym miesiącu
126
572
5881

Copyright © Wspólnota Cenacolo 2014. All Rights Reserved.