Wspólnota Cenacolo Polska

MATKA ELVIRA

GŁOS PAPIEŻA

KSIĄŻKA "PRZYTULENIE"

NASZE CZASOPISMO

catamarca01Argentyna,
Sobota 10 Czerwiec 2017

            Argentyna znów świętuje, z powodu nowego dziecka Wspólnoty, które stawia swoje pierwsze kroki w prowincji pólnocnej części Argentyny, wiele metrów nad poziomem morza, między górami i rzekami. Bractwo "Nuestra Señora del Valle" zostało poświęcone w sobotę, 10 Czerwca, przez biskupa ordynariusza Katamarki, J.E. Luiz Urbanc.catamarca02
W momencie poświęcenia powiedział nam, że: "otwarcie tego nowego domu zmienia zarówno Katamarkę jak i świat, ponieważ jest dziełem Bożym, pełniącym rolę zbawienia".
Od prawie 8 lat ksiądz z Katamarki, O. Antonio Bulacio, walczy by pomagać młodym, którzy nie odnajdują sensu w życiu; powolutku przybliżył się do Wspólnoty, będąc przy młodych ze swojego miasta, pozwalał im wstąpić do odległych bractw z Buenos Aires "Nasza Panny de Lujan" i "N.S. de la Divina Providencia" (Nasza Panny Królowa Opatrzności Bożej)!
Prawie dwudziestu chłopców pochodzących z tej prowincji: było wiele podróży i dystanse w Argentynie nie są małe, ale w międzyczasie przyjaciele modlili się, rodzice formowali silną grupę i próbowali zmienić ich życie i życie ich rodzin. Ostatecznie ręka Bożej Opatrzności dała nam odpowiednie miejsce by wybudować dom Cenacolo na ziemi ofiarowanej nam przez Diecezję.

catamarca03Nowa grupa tego bractwa wiele modliła się odkąd Bóg wybrał ją do tej nowej przygody, po intensywnych przygotowaniach, nadszedł moment.
Przyjaciele z Katamarki oczekiwali nas z małym i pięknym domem, w zdumiewającym miejscu zwanym "Rodeo": niczego nie brakowało żeby zaczynać i Opatrzność nie kazała na siebie czekać.
W dzień otwarcia przybyli przyjaciele i rodzice ze wszystkich stron Argentyny, od odległego Trelew, aż po stolicę Buenos Aires... ale również nasza przyjaciółka siostra Veronica, z grupą z pobliskiego San Luis! Była między nami wielka więź: nie zawsze możemy się spotykać , ale kiedy do tego dochodzi, czujemy się jak wielka rodzina!
Dzień otwarcia był gorący, po chłodnej nocy : słońce pozwoliło świętować pod gołym niebem, pomimo, że tutaj wciąż trwa zima. Program rozpoczął się Mszą Świętą, pod przewodnictwem J.E. Luiz Urbanc, koncelebrowana przez różnych kapłanów z Diecezji i naszego ks. Michela, który przybył do Katamarki by towarzyszyć chłopcom, przynosząc pozdrowienie z Włoch od Matki Elviry. Obecny był również ks. Antonio. Dotykającym momentem była procesja, kiedy biskup po poświęceniu doprowadził Jezusa Eucharystycznego do małej kaplicy, aby stał się żywą obecnością w domu i w sercach wielu chłopców.
W homilii, J.E. ks.bp. Urbanc powiedział, że aby wyjść z niewoli , trzeba oprzeć się na trzech sworzniach. Pierwszym jest Jezus, który przywołał do siebie apostołów by trwali z nim we wspólnocie. Również Matka Elvira zaproponowała nam Wspólnotę by spotkać Jezusa, by żyć razem z nim i z braćmi, żyjąc poza społeczeństwem konsumpcjonizmu. Drugim drążkiem jest modlitwa, przeżywana z radością i siłą, mówienie do Serca Jezusa, który jest wyzwolicielem ludzkości. "Powiedzenie mówi: Z jakim przestajesz takim się stajesz. Tak kto przestaje z Jezusem, staje się jak i On. Jezus jest jedynym lekarzem, który ma moc uleczyć ten świat." Trzecią i ostatnią podporą jest praca i przyczynianie się do stworzenia, którego udzielił nam Bóg, odkrywanie piękna natury, pór roku, które naznaczają upływ czasu. Uczenie się by dawać i obdarzać. To jest skarbem naszego prawdziwego uzdrowienia.                                                                                                                                catamarca04
"Drodzy chłopcy niech wszyscy, którzy tutaj się zatrzymają mogą otworzyć oczy by odkryć cud, że to Bóg, który zamieszkuje w każdym człowieku. W Ewangelii Jezus zaprasza nas do wyzwolenia z hipokryzji! Niech wasza modlitwa chłopcy, będzie modlitwą biedaka, który pokłada ufność w Panu! Żyjemy w społeczeństwie, gdzie zło, kłamstwo, i brak jedności prowadzą do niewoli uzależnień. Jako Diecezja dajemy ten mały kawałek, ziemię wszystkich, abyśmy mieli Wspólnotę, która się modli i pracuje. Bóg jest Wspólnotą, i jest błogosławieństwem, że w tym małym zakątku świata mamy Cenacolo: Jezusa z Maryją i apostołami. Wraz z Maryją mamy trwałe błogosławieństwo... również ze św. Józefem, obecnym w kaplicy, by nas prowadzić. Oni we dwoje czuwali i wychowywali Jezusa... jakże dobrze wyrósł chłopiec, ha?!

Po Mszy Św. zaśpiewaliśmy i zatańczyliśmy: bardzo nas zaskoczyli Katamarkańczycy, choć jeszcze nie są przyzwyczajeni do tego typu modlitwy, pozwolili się wciągnąć w swobodny styl życia; następnie było mocne świadectwo życia zmartwychwstałego Haviera, odpowiedzialnego w tym domu. Na koniec był obiad, głównym daniem było "locro" typowe w tym regionie, i bardzo wielki tort, stosowny do święta. Teraz zaczyna się prawdziwe życie bractwa: praca, modlitwa, wierni przyjaciele, spotkania, Opatrzność, życie w prawdzie i posłuszeństwie, praca dla dobra i jedność... musimy bardzo podziękować Matce Elvirze!
Droga Matko... choć nie ma Cię tu z nami w Argentynie, jesteś obecna w sercach wszystkich przyjaciół i rodziców, którzy kiedyś byli zdesperowani, dziś śpiewają i tańczą! Jesteś żywa w duszy wielu młodych, ubogich i odrzuconych, którzy dziś poznają BOGA.
Dziękujemy Boże, za to małe ziarno szkoły życia, które narodziło się od powiedzianego "Tak" bezwarunkowo. Dziękujemy za dar Wspólnoty w naszym kraju tak odległym! Chwała PANU!
Maryjo Matko Wieczernika módl się za nami!
                                                                  Rodzina Cenacolo z Argentyny

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

MODLITWY

EWANGELIZACJA

WIZYTY

524746
Dziś
W tym tygodniu
W tym miesiącu
81
766
6132

Copyright © Wspólnota Cenacolo 2014. All Rights Reserved.