Wspólnota Cenacolo Polska

MATKA ELVIRA

GŁOS PAPIEŻA

KSIĄŻKA "PRZYTULENIE"

NASZE CZASOPISMO

Pas17TbanPoręba Radlna

13-14-15 / 04 / 2017

Pas17T2Nasze przeżywanie tych najważniejszych dni w roku było zwieńczeniem pracy, która dokonywała się w nas przez cały okres Wielkiego Postu gdzie zagłębialiśmy się w tematy: zaufania, modlitwy, prawdy, przyjaźni i cierpienia. Wielki Czwartek poprzedził dzień Spowiedzi świętej, przez co Msza Wieczerzy Pańskiej mogła być przez wszystkich przeżyta w pełni. Obrzęd obmycia nóg przez kapłana był dla nas świadectwem ukazującym zasady, jakie powinny panować we wspólnocie: miłość braterska i wzajemna służba. Momentem znaczącym było przeniesienie Pana Jezusa do ciemnicy. To, co dotknęło nas najbardziej to to, że od tego momentu Najświętszy Sakrament był poza kaplicą i tak jak, na co dzień adorowaliśmy Pana Jezusa wystawionego tak od tego momentu był On przed nami ukryty. Przez całą noc i kolejny dzień czuwaliśmy przy ciemnicy w parach zmieniając się, co pół godziny. Taką postawą jednoczyliśmy się jeszcze bardziej w przeżywaniu tego czasu. Wielki Piątek był dniem, w którym w ciszy zagłębialiśmy się w męce Pana Jezusa. Każdy mógł odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy w mojej drodze niosę krzyż razem z Jezusem? Po południu miały miejsce obrzędy Męki Pańskiej, w których przeżywaniu towarzyszyli nam trzej seminarzyści z Tuchowa wraz z Ojcem Sławkiem.
Odśpiewali oni mękę naszego Pana Jezusa Chrystusa, przez co doświadczyliśmy jej jakby to wszystko działo się na naszych oczach tu i teraz. Pan Jezus zostaje złożony w grobie. Kolejną noc czuwaliśmy zmieniając się w parach przy jego ciele. Wielka Sobota była czasem ciszy. Przez cały rok Jezus był obecny w Ewangelii. Na ten dzień nie przewidziano Słowa Bożego. Był to dzień żałoby i bezradności.
Z drugiej strony, nadzieja i przygotowanie na to, co ma nastąpić. W tym dniu staraliśmy się by każdy mógł ponaprawiać popsute relacje z innymi. Po południu Pas17T1wszyscy razem podzieliliśmy się naszymi kompromisami. Każdy mógł się uwolnić od ciężarów, które go przygniatały. Wieczorem miała miejsce Wigilia Paschalna rozpoczęta liturgią światła: poświęcenie ognia, przygotowanie paschału i procesja prowadząca do kaplicy gdzie nastąpiła liturgia słowa: mogliśmy w niej prześledzić Boży Plan zbawienia wsłuchując się w poszczególne czytania i psalmy. Pierwszy raz rozbrzmiało uroczyste Alleluja wyczekiwane od długiego czasu. Odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne i przeżyliśmy uroczystą Eucharystię. Na koniec w procesji wokół domu z Najświętszym Sakramentem odśpiewaliśmy Te Deum. To wszystko nie koniec, ale początek przeżywania naszej wiary świadomie i dobrowolnie. Mimo, że wielu z nas mogło przeżywać wszystkie te obrzędy przed wstąpieniem do Wspólnoty, to jednak tutaj angażując się krok po kroku, możemy głębiej doświadczać piękna naszej wiary. 

MODLITWY

EWANGELIZACJA

WIZYTY

489788
Dziś
W tym tygodniu
W tym miesiącu
177
1374
8270

Copyright © Wspólnota Cenacolo 2014. All Rights Reserved.